Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2011

Ανταλλαγή βιβλίων

Λοιπόν στα πλαισια του οτι ένα βιβλίο αφού διαβάζεται δεν μπορεί να παραμένει ως ντεκόρ κάποιας βιβλιοθήκης καλό θα είναι στα πλαίσια της <<ανταλλαγής >> ιδεών και απόψεων να υπάρξει ανταλλαγή των φορέων τους και στην προκειμένει των βιβλίωνΦυσικά και αντιλαμβάνομαι οτι κάθε βιβλίο μπόρει να έχει κάποια συναισθηματική αξία για τον καθένα,ως εκ τούτου είμαι υπέρ της επιστροφής του βιβλίου στον αρχικό του <<ιδιοκτήτη>>Για να μην μακρυγορώ προτείνω ο καθένας μέσω της κοινότητας του radiobubble,χωρίς την ευθύνη για την επιστροφή του βιβλίου να την φέρει κανείς άλλος πέραν των δύο συμβαλλόμενων (του δανειστή και του δανειζόμενου του βιβλίου) να ζητάει να δανειστεί ένα βιβλίο ,και αν κάποιος της κοινότητας του σταθμού το έχει και θέλει να το δανείσει να έρχονται σε επαφή και με σημείο συνάντησης ας πούμε το καφέ να γίνεται και ο δανεισμός Το εγχέιρημα το μόνο που απαιτεί είναι καλή θέληση και εμπιστοσύνηΩς εκ τούτου πρώτος και καλύτερος ζητάω αν κάποιος έχει και επιθυμεί να μου δανείσει τα απομνημονεύματα του Ναπολέωντα Ζέρβα ας αφήσει κάποιο μύνημαΟμοίως ας μου ζητηθεί κάποιο βιβλίο το οποίο αν έχω πολύ ευχαρίστως να δανείσω

10 σχόλια:

kaloutsiki είπε...

φανταστική ιδέα! δεν έχω τα απομνημονευματα του Ναπολέωντα Ζέρβα αλλά έχω άλλα πολλά!
το ποστάρω παντού!

. είπε...

ωραία ιδέα λέμε
υπάρχει βέβαια και το Bookcrossing http://greekbookcrossing.pbworks.com/w/page/15662424/%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3%20BOOKCROSSING
αλλά τα παιδιά χαθήκανε το τελευταίο διάστημα
α, επίσης στη σκάλα του Ραδιομεγάρου, ανεβαίνοντας προς το στούντιο, θα δείτε μερικά βιβλία τα οποία τα έχουν αφήσει εκεί για να τα δανειστεί κάποιος. όλοι όμως περνάνε τα κοιτάνε και ντρέπονται ;-)

triantanikos είπε...

H βασική διαφορά είναι οτι ξέρω πολύ κόσμο που έχει πραγματικό συναισθηματικό δέσιμο με κάποια βιβλία ,στα οποία ανατρέχει κατά καιρούς.Σαν συνέπεια είναι να δίνει στο bookcrossing βιβλία τα οποία σε πολλές περιπτώσεις δεν του πολυ άρεσαν.(Αλλωστε γαρ καπιταλιστική κοινωνία αυτή που ζούμε συνεπώς η ιδιοκτησία είναι μέσα μας είτε θέλουμε είτε όχι). Μ΄ αυτόν τον τρόπο δεν θεωρώ οτι θα υπάρχει πρόβλημα να δανείσεις κάποιο βιβλίο που πραγματικά αγαπάς γιατι θα σου επιστραφεί στο τέλος(ελπίζω).Τέλος με αυτόν τον τρόπο δημιουργείς μια < βιβλιοθήκη αποφεύγοντας το πρόβλημα αποθήκευσης πολλών βιβλίων.σε επόμενο σχόλιο θα επισυνάψω μια λίστα βιβλίων που προσφέρομαι να δανείσω. Ελπίζω να πράξουν και άλλοι το ίδιο προκειμένου να προχωρήσει το πράμα.
καλημέρες

kaloutsiki είπε...

πρέπει να βγάλω τα βιβλία μου από τις κούτες!

DoltseVito είπε...

Πολύ πολυ ωραία.Ακόμα πιο ωραία να ερχομαι εκει να διαβάζω τις κυριακες με ζεστο καφεδακι. ΥΓ Υπάρχουν και πολλα κ συνηθως ακριβά τεχνικα/επιστημονικα βιβλία που πολλοί εχουν κ ακόμα πιο πολλοι χρειαζονται.Ετοιμαζω λιστα και εγω..

kaloutsiki είπε...

φτιάξαμε και hashtag στο twitter http://twitter.com/#!/search/realtime/%23rbbooks

Rodia είπε...

Δεν μου έχουν επιστραφεί ποτέ ως τώρα βιβλία που δάνεισα κι έτσι χαρίζω μονάχα...
Το δυστυχημα ειναι οτι δε μπορώ να χαρισω βιβλια που δεν μ'αρεσουν!

Ωραια ιδεα :))

triantanikos είπε...

Εγώ θα επιμείνω στο δάνεισμα,γι' εμένα σκοπός δεν είναι η αλλαγή ιδιοκτησίας.Σκοπός είναι να επιστρέφονται τα βιβλία ουτως ώστε να δανείζονται συνεχώς και περισσότερα.Δηλαδή είναι κρίμα να δώσεις δύο βιβλία να μην στα επιστρέψουνε και να μην ξαναδώσεις..:))
Λοιπόν εντελώς για αρχή αν κάποιον τον ενδιαφέρει κάποιο από τα κάτωθι βιβλία αφήνει σχόλιο:
1.ΤΖΕΙΜΣ ΜΠΟΛΝΤΟΥΙΝ-φώναξε το στα βουνά.εκδόσεις:μεταίχμιο
2.ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΑΝΑΝ...και ύστερα ήρθες και μ' έλυσες.ΕΚΔΌΣΕΙΣ :BABEΛ
3.ΣΑΜΟΥΕΛ ΜΠΕΚΕΤ-Ο Ακατανόμαστος .εκδόσεις ύψιλον
4.chuck palahniuk-Νανούρισμα . εκδόσεις οξύ
5.ΡΟΜΠΕΡΤ ΠΙΡΣΙΝΓΚ-το ζεν και η τέχνη συντήρησης της μοτοσικλέτας. εκδόσεις κακτος
6.CLIVE BARKER-Υφαντόκοσμος .εκδόσεις bell.
7.Καραισκάκης-δημήτρης Φωτιάδης .εκδόσεις Σ.Ι ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ
υγ: για να μην γράφουμε κατεβατά προτιμότερο νομίζω είναι να ζητάμε κάποιο βιβλίο που θέλουμε να διαβάσουμε,παρά το τι δίνουμε. Αν κάποιος έχει κατα νου κάποιο βιβλίο που θέλει να διαβάσει ας γράψει ποιο είναι και όλο και κάποιος θα βρεθεί να το δανείσει

Rodia είπε...

Ωραια λοιπον!

Ψαχνω το βιβλιο "ΟΙ ΕΠΙΚΥΡΙΑΡΧΟΙ" του Αρθουρ Κλαρκ
(καπου το ειχα δανεισει παλια και θα ηθελα να το ξαναδιαβασω)

Μια μερα, θα περασω απο το στεκι να αφησω μερικα στη σκάλα :)

triantanikos είπε...

ποτε θες να στο φέρω στο bubble??? από έκδοσεις κακτος το έχω.